Nerezové bazény

Nerezové bazény jsou velmi atraktivní díky své nižší pořizovací ceně, snadné a rychlé montáži a údržbě. Nerez je z hlediska chemické odolnosti velice kvalitní ocel, která zaručuje maximální odolnost po dlouhá desetiletí. Tento typ bazénů je vhodný jak do venkovních, tak vnitřních prostor. O nerez je zájem jak v soukromé, tak veřejné sféře a nejen u bazénů nových, ale také u rekonstrukcí bazénů stávajících.

Nerezové bazény a jejich technologie

Stěny bazénu jsou zhotoveny z hladkého, jednostranně broušeného plechu. Stěny jsou vyztuženy z vnější strany nerezovými žebry tak, aby byly schopny přenést tlak vody, popřípadě vertikální zatížení a zemní tlak při vypuštěném stavu bazénu. U bazénu s hloubkou větší než 1.35 m je standardně vytvořen v hloubce 1.20 m bezpečnostní stupínek ve formě schůdku o šířce 10 cm. Do stěny bazénu mohou být zabudovány zapuštěné žebříky opatřené protiskluzovou úpravou a další doplňky jako např. osvětlení, masážní trysky, skimmery, protiproudy. Častým prvkem nerezových bazénů je přelevný žlábek, zakrytý nerezovou nebo polypropylénovou roštnicí. Tento prvek nahrazuje skimmer a sjednocuje výšku vodní hladiny s okolím bazénu.

Nerezové bazény a jejich výroba

Ukotvení bazénu může být provedeno na základovou betonovou desku, nebo základový betonový obvodový pás, kde je dno tvořeno štěrkopískovým zásypem. Po instalaci nosné kontrukce se nanáší stěny bazénu, dnové hydraulické rozvody a dnové pláty. Nerezové plechy se svařují horkým vzduchem, tak aby tvořily celistvou nepropustnou vrstvu. Hladký bezespárový povrch výsledného díla má svůj význam. Výborně zabraňuje usazování řas, mikroorganismů a jiných nečistot. Tento efekt ušetří nemalé finanční prostředky na časté čištění a dezinfekci bazénový ploch. Povrch bazénu nereaguje s chemikáliemi ani ho neohrožují nepříznivé klimatické podmínky, mráz ani vysoké teploty.

Nerezové bazény a jejich vlastnosti

Výborné vlastnosti použitých materiálů a konstrukční technologii nevyžadují speciální přípravu bazénu na zimu. Bazén může být napuštěn vodou po celou zimu a v ničem mu to neuškodí. Jeho nevýhodou může být barevná jednotvárnost. Tento problém lze částečně odstranit vhodným barevným doplněním zbytku prostoru. Ani u tohoto typu bazénu není problém s instalací osvětlení a efektních atrakcí.

Nerezové bazény a jejich instalace

Ač se na první pohled může zdát instalace nerezového bazénu skutečně jednoduchá i pro laika, není tomu tak. K realizaci je třeba specializovaných firem na svařování nerezu a všechny ostatní práce. Jen tak se dočkáte očekávané kvality a maximální životnosti bazénu.